18 Mayıs 2010

Şampiyonluk Primi'ne yeni bir ortak var!

Bir önceki postta, Bursaspor'un Şampiyon olması ile birlikte havuzdan aldığı gelir yanında , şu ana kadar 4 büyüklerin paylaştığı şampiyonluk priminden de pay alacağını yazmıştık. Burada bir yanlış yok fakat yanlış yazdığımız bundan en çok Trabzon'un zarar göreceğiydi ama meğer Fenerbahçe olmuş. Aşağıda tam hesaplamasını bulabilirsiniz. (Olay gazetesinden aldım)

2005 yılına kadar, geçmişte şampiyon olmuş dört büyükler, yayın gelirinin % 50'sini, yani yarısını alıyorlardı. Bu sistem, şampiyon olmamış takımların aleyhine adaletsizlik olarak gösteriliyordu. 2005 yılında yapılan değişiklikle daha adil bir sistem kuruldu. Buna göre, önümüzdeki yıl, gelirin sadece % 11'i geçmişte şampiyon olmuş takımlara verilecek.

YÜZDE 35'İ EŞİT
Yayın gelirlerinin % 35'i dayanışma payı olarak bütün kulüplere eşit dağıtılacak; % 45'i takımların aldıkları puanlara göre, % 9'u ise sene sonunda oluşan puan sıralamasına göre ilk altıya giren takımlara verilecek.

Buna göre, toplam gelirin % 89'u gibi büyük çoğunluğunun, önceden ilan edilen performans kriterleri gözetilerek gayet adil paylaştırıldığı belirtildi.

Bursaspor'un şampiyonluğu en çok Fenerbahçe'yi etkiledi. Çünkü, yayın gelirlerinin 'şampiyonluk primi'ne göre verilen % 11'i geçmişte şampiyon olmuş takımların şampiyonluk sayılarına göre verilecek. Bu yıla kadar Fenerbahçe ve Galatasaray 17'şer, Beşiktaş 11, Trabzonspor ise 6 kez şampiyon olmuştu. Bu yılla birlikte toplam 52 şampiyonluk olduğu için, yeni ihale rakamına göre bu kulüplerin şampiyonlukları başına alacakları para yaklaşık 750 bin dolar.

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails