26 Ağustos 2010

Ukranya Ligi'nin Piyasa Değeri

Uzun bir tatil arasından sonra tekrar blogtayım.

Herkes ülkemizdeki Süper Lig'in değerinin Digitürk'ün verdiği paralara bakarak ölçüyor ve Avrupa'nın 5. en iyi ligi olduğunu söylüyorlar. Birçok kesimde benim gibi bir ligin değerinin oynanan futbolun kalitesi ile ölçülmesi gerektiğini düşünüyor. Türkiye'de her hafta bir iyi maç seyretsek kendimizi şanslı hissediyoruz ama Süper Ligi karşılaştırdığımız diğer liglerde çok fazla dişe diş rekabetin ve güzel futbolun oynandığı maçlar oluyor. 

Her ne kadar ülkemizden lig maçlarını seyredemesekte, Avrupa Kupası maçlarından seyredebildiğimiz Ukranya takımlarınında çok kaliteli takımlar olduğunu rahatça görebiliriz. Ukranya Ligi'nin 1992 yılında kurulduğunu göz önüne alırsak tabii ki Avrupa Ligleri ile karşılaştırmayacağız fakat son 19 yılda her ne kadar 13 kere Dinamo Kiev ve 4 Shaktar Donetsk şampiyonluğu bulunsada bu iki takımın ligi domine etmesi diğer takımların gelişmelerine engel olmamış. İki sene önce canlı izlediğim Metalist takımı benim için tam bir ders olmuştu ve bu sene Galatasaray, Ukranya Ligi'nde sadece bir tane 3.lüğü bulunan Karpaty Lviv ile eşleşince yine bu ülke futbolunu ve takımlarını küçümseyen yazılar okuyunca büyük bir yanlışlık yapıldığını düşündüm. Tabii ki kağıt üzerinde bakınca UEFA ve Süper Kupa şampiyonu yıldızlar topluluğu Galatasaray favori gösterilir ama bu takımların 5 maçını seyretsen o zaman anlarsın aslında kimin favori olduğunu. 

Bunu Fenerbahçe Young Boys'ta yaşadı. Maalesef, bizim her sene Avrupa'da final sloganı ile yola çıkan takımlarımızın son 2-3 yılda ligde oynadıkları futbolu tekrar izleseler biz ne konuşuyoruz diye bir düşünürler. Bu arada, küçümsenen 18 yıllık Ukranya ligi takımlarının Avrupa başarıları da şöyle;

2009 - Europe League - Şampiyon - Shaktar Donetsk
1998 - Şampiyonları Ligi Yarı Final - Dinamo Kiev
2009 - Europe League - Yarı Final - Dinamo Kiev

Not: Ukranya bağımsızlığını kazanmadan önceki başarıları
Dynamo Kyiv (1976-77, 1986-87 - Yarı-final - Şampiyonlar Ligi)
Dynamo Kyiv (1974-75, 1985-86 - Şampiyon - Kupa Galipleri Kupası)

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails